Artur Cieslar about Badrooms (in polish)
Złe (nie)pokoje Anne Plaisance
Dziecko jest lalką, zabawką, przedmiotem, własnością, którą można użytkować dowolnie. Dziecko można zagonić do ciężkiej pracy, wyładować na nim swoje emocje, wykorzystać na inne sposoby. Z dzieckiem łatwo o to, bo jest bezbronne. Także nieświadome ogromu traumy i bagażu, który bedzie musiało taszczyć niemal przez całe życie. Gdy tymczasem ten, który mu to zafundował staje się mistrzem wypierania i zapominania o swojej niegodziwości. Dla wielu, wciąż zbyt wielu dorosłych ludzi, dziecko jest tylko dzieckiem, nigdy CZŁOWIEKIEM. Tak jakby dziecko było osobnym gatunkiem, któremu określone prawa nie przysługują.
Badrooms, podejdź bliżej! - instalacja Anne Plaisance - jest jak wejście do świata tego bezbronnego CZŁOWIEKA i oddanie mu głosu. Stykając się z gablotami, drewnianymi skrzynkami, w których autorka prac umieściła lalki, nagle znajdujemy się w dziecięcym pokoju. Naprawdę nie trzeba wytężać wyobraźni. Niemal słychać jeszcze dźwięk grzechotek, ulubionej pozytywki ukrytej w misiu lub lalce, słodkie słowa, lekko mdły zapach mydełka i szamponu, którym pachną ich włosy... Dziecięce wzruszenia i zachwyty nad światem, naiwność w oczach i świeżość w oglądzie świata, które nagle zabija czyjaś ręka wędrująca do cipki lub siusiaka.
Instalacja Anne Plaisance jest tak pomyślana, by uzyskać to pierwsze złudzenie, że wszystko jest w porządku – lalki w pudełkach są kolorowe i „chyba“ zadowolone, ale gdy tylko zbliżamy się do nich i odczytujemy ich słowa – skargi i lamenty słuszne jak żadne inne – odkrywamy całkiem nowy, bezwzględny wymiar relacji międzyludzkich. Tych najbliższych, łączących ojców z córkami (synami), wujków z bratanicami, siostrzenicami, bratankami i siostrzeńcami. Odkrywamy świat złego dotyku, świat dramatu, który najczęściej wydarza się w rodzinnych domach, a na który zasłonę milczenia spuszcza nawet oko kochającej matki.
Lalki w dziecięcych złych pokojach, w złych domach, w których coś takiego miało miejsce, budzą w nas nasze własne demony. Demony przeszłości. Wspomnienia, które zdawałoby się już dawno porzuciliśmy, nagle zaciskają nam krtań. Wielu z nas, oglądając Badrooms, lalki i ich lamenty, będzie znów musiało stawić czoła dawnej traumie. Bo wbrew pozorom zły dotyk zdarza się częściej niż możemy to sobie wyobrazić.
Instalacja Anne Plaisance, artystki o wielkiej wrażliwości, to trafny sposób na przypomnienie światu, że dziecko jest CZŁOWIEKIEM, którego prawo do godności i nienaruszalności ciała i psychiki jest niezbywalne, ale też niestety od wieków niedostatecznie chronione.
Artur Cieślar
In : exhibition
Tags: "anne plaisance" "artur cieslar wystawa exhibition exposition art badrooms